Zbiornik na deszczówkę – dlaczego warto go mieć?

Zbieranie i gromadzenie deszczówki w dzisiejszych czasach staje się nie tylko modą, ale również koniecznością. Zmiany klimatyczne, grożąca nam susza czy brak wody pitnej często zmuszają nas do szukania nowy rozwiązań. Woda jest niezbędna do życia i funkcjonowania każdego człowieka. Ma mnóstwo zastosowań, między innymi wykorzystywana jest do picia, przyrządzania potraw, mycia, prania, pojenia zwierząt czy podlewania roślin. Zbieranie i magazynowanie deszczówki jest sposobem na poprawę sytuacji hydrologicznej w kraju i na świecie, zapewnienie sobie komfortu psychicznego, a także na realne oszczędności na rachunkach za wodę.

Korzyści ze zbierania deszczówki – istotne informacje

Korzyści ze zbierania wody deszczowej jest wiele, są one różnorodne, nie sposób wymienić ich wszystkich. Do głównych zalet gromadzenia deszczówki należą:

  • oszczędność na zużyciu wody i niższe rachunki – zbieranie i późniejsze wykorzystywanie wody deszczowej pozwala zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych na rachunkach za wodę,
  • ekologia – dzięki zbieraniu wody opadowej, poprawiamy sytuację hydrologiczną kraju, ponieważ zmniejszamy zapotrzebowanie na wodę z wodociągów. Dodatkowo jej gromadzenie zapobiega lokalnym podtopieniom terenu oraz budynków, a także pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność gleby,
  • niezależność – w przypadku suszy nagromadzona wcześniej deszczówka jest na wagę złota. Możemy wykorzystać ją na przykład do podlewania roślin, mycia narzędzi, samochodów czy mebli ogrodowych . Z kolei oczyszczoną wodę opadową możemy stosować do prania czy spłukiwania toalety.

Zbiorniki na deszczówkę – rodzaje

Woda opadowa jest miękka, czysta, nie zawiera kamienia ani drobnoustrojów, w związku z czym można ją bez problemu wykorzystać do różnych czynności. Dlatego jej zbieranie jest bardzo opłacalne, a niezbędne do jej gromadzenia są zbiorniki na deszczówkę. Wyróżniamy zbiorniki naziemne i podziemne.

  • Zbiorniki naziemne – na rynku dostępne są pojemniki tego typu o pojemności od 300 do 2000 litrów. Ich zadaniem jest zbieranie wody spływającej bezpośrednio z dachu. W tym miejscu warto wspomnieć, że najlepszym pokryciem dachu do zbierania deszczówki jest dachówka. Zbiorniki te są stawiane blisko elewacji budynku, z racji czego producenci stawiają na ich estetyczny wygląd.
  • Zbiorniki podziemne – jak mówi ich nazwa są montowane pod ziemią. Ich pojemność jest zwykle większa niż 2000 litrów w odróżnieniu od zbiornika naziemnego. W takich zbiornikach istnieje możliwość zastosowania różnych filtrów oczyszczających wodę, dzięki czemu taka woda ma szersze zastosowanie i możemy ją wykorzystać na przykład do mycia naczyń.

Czy każdy może zbierać deszczówkę?

Zbieranie deszczówki dotyczy głównie właścicieli domów jednorodzinnych, ale coraz częściej gromadzeniem wody opadowej zajmują się również działkowicze, którzy stawiają na działkach najczęściej zbiorniki naziemne. Jej zbieranie jest możliwe również przez mieszkańców bloków, jednak jest to czynność trudniejsza – zbiornik możemy postawić na balkonie, ale musimy uważać, aby przypadkiem nie zalać sąsiadów.

Jak wybrać odpowiedni zbiornik?

Jeżeli podjęliśmy decyzję o zbieraniu deszczówki pozostaje nam wybrać odpowiedni zbiornik, który będzie dostosowany do naszych potrzeb. Na początku powinniśmy zastanowić się do jakich czynności będziemy wykorzystywać wodę opadową i jaką jej ilość będziemy potrzebować. Przykładowo, jeśli planujemy podlewać nią mały ogródek wystarczy nam zbiornik w o pojemności ok. 700-1000 litrów. Jeśli natomiast mamy większe zapotrzebowanie na deszczówkę to warto zainwestować w większy zbiornik. Koszty zbiorników są zróżnicowane i są uzależnione od ich rodzaju, typu oraz pojemności. Zbiornik naziemny możemy kupić już za 200 zł, natomiast koszty zbiorników podziemnych są zdecydowanie wyższe.