Perlator jest niewielkim urządzeniem, które montuje się na zakończeniu baterii. Korzystanie z niego jest świetnym sposobem na zmniejszenie zużycia wody w gospodarstwie domowym, a tym samym na obniżenie rachunków za wodę. Dzięki niemu, według szacunków, możemy zaoszczędzić nawet 60 procent wody miesięcznie!
Perlator – czym jest? Podstawowe informacje
Perlator, wbrew pozorom jest bardzo prostym urządzeniem. Tak naprawdę jest to mała nakładka na baterię, kran czy słuchawkę prysznica, dzięki której dochodzi do napowietrzania się wody. W skutek tego realny przepływ wody się zmniejsza, a komfort z jej korzystania nie ulega zmianie. Wyróżniamy wiele rodzajów perlatorów, jednak wszystkie mają tą samą zasadę działania. Perlator przeznaczony do baterii kuchennej można zamontować na każdym jej rodzaju, natomiast w przypadku baterii do umywalki łazienkowej może być on wbudowany w wylewkę lub można zamontować go jako nakładkę do istniejącego kranu. Z kolei przy kabinach prysznicowych urządzenie służące do napowietrzania wody zazwyczaj wbudowane jest już w baterię. Przy zakupie nowej armatury do swojego domu czy mieszkania warto zorientować się czy jest ona wyposażona w urządzenie do napowietrzania wody czy trzeba je zakupić i zamontować we własnym zakresie.
Perlator – z czego jest wykonany?
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń służących do napowietrzania wody, które różnią się między sobą jakością wykonania. W sklepach możemy spotkać perlatory metalowe, silikonowe oraz plastikowe. Atutem elementów silikonowych jest fakt, że są one szybkie i łatwe w czyszczeniu, w związku z czym wydają się optymalnym rozwiązaniem. Z kolei na metalowych często osadza się rdza i kamień trudny do usunięcia, a plastikowe zazwyczaj są nikłej jakości.
Korzyści ze stosowania perlatora
Korzyści z używania perlatora są ogromne i możemy zaobserwować je już w pierwszym miesiącu korzystania z tego urządzenia. Do zalet ze stosowania napowietrzacza wody należą między innymi:
- mniejsze zużycie wody nawet o 60%, dzięki czemu oszczędzamy pieniądze,
- obniżenie rachunków za wodę i ścieki,
- obniżenie rachunków za energię elektryczną lub gaz – dzięki perlatorowi potrzebujemy podgrzewać mniej wody, w związku z czym urządzenia ją podgrzewające zużywają mniej energii czy paliwa,
- uniwersalność – szeroki wybór urządzeń sprawia, że dopasują się one do każdej baterii czy kranu.
Warto nadmienić, że dzięki perlatorowi możemy zaoszczędzić duże ilości wody nawet przy ręcznym zmywaniu naczyń, gdzie zwykle jej zużycie jest ogromne. Aby zwiększyć oszczędności wody urządzenia te należy zamontować najlepiej na wszystkich bateriach i kranach, które posiadamy w domu.
Jak wybrać odpowiedni perlator?
Na wyborze perlatora nie warto oszczędzać. Lepiej unikać tanich modeli, które często źle przepuszczają wodę przez sitko i uniemożliwiają swobodny przepływ wody. Na takich urządzeniach często osadza się również kamień i rdza. Najtańsze modele zazwyczaj często trzeba wymieniać. Dlatego lepiej od razu zainwestować w perlator o wysokiej jakości, który może służyć nam przed długie lata. Taka inwestycja wcale nie jest zbyt kosztowna, a zaowocuje w przyszłości.
Czyszczenie perlatora – dlaczego jest ważne?
Perlator warto odpowiednio pielęgnować, aby zwiększyć jego żywotność oraz sprawność. Systematyczność jest tutaj bardzo pożądana, ponieważ czyste urządzenie lepiej spełnia swoją funkcję. Sposobów na jego czyszczenie jest wiele. Jednym z nich jest użycie szczoteczki do zębów, za pomocą której usuniemy warstwę kamienia. Możemy również zastosować w tym celu ocet zmieszany z wrzątkiem. Regularne czyszczenie perlatora jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala utrzymać jego drożność na długie lata, dzięki czemu z każdym rokiem zwiększymy oszczędności wody, a co za tym idzie również pieniędzy.