Zakupy w opakowaniach wielokrotnego użycia

Opakowania plastikowe – które stanowią większość opakowań zwrotnych/wielokrotnego użytku – znalazły się pod ostrzałem ze wszystkich stron w ostatnim czasie. Podczas gdy firmy zaczynają skupiać się na opakowaniach nadających się do recyklingu, takich jak tektura falista i inne materiały ulegające biodegradacji, tworzywa sztuczne są raczej w uproszczeniu oznaczone jako szkodliwe dla środowiska.
I chociaż jest to z całą pewnością prawdą w przypadku tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, opakowania zwrotne, takie jak torby i pojemniki w łańcuchu dostaw, mogą w rzeczywistości należeć do najbardziej zrównoważonych obecnie dostępnych form opakowań.
Zakupy w opakowaniach wielokrotnego użytku stają się coraz bardziej popularne i zwiększa się świadomość osób na temat tego jak wykorzystywać takie opakowania aby pomóc środowisku i naszej planecie.

Co dokładnie oznacza opakowanie wielokrotnego użytku? Przeczytaj te informacje:

Przed oceną, czy opakowania zwrotne będą odpowiednie a także czy zminimalizują wpływ na środowisko – warto w pełni zrozumieć, co oznaczają powszechnie używane terminy i definicje. Opakowania wielokrotnego użytku, opakowania zwrotne, artykuły transportowe wielokrotnego użytku (RTI), zwrotne opakowania transportowe (RTP) i inne podobne terminy są wymienne i używane do opisu opakowań, które mogą być używane podczas wielu podróży i przez dłuższy czas.
W rezultacie produkty takie jak podręczne torby, plastikowe pojemniki zbiorcze, palety, stojaki transportowe, materiały sztauerskie (np. plastikowe przekładki, wkładki i kołyski) oraz inne powiązane przedmioty są często klasyfikowane jako wielokrotnego użytku.
Opakowania wielokrotnego użytku można wytwarzać z szerokiej gamy materiałów. Obejmuje to drewno, metale, tworzywa sztuczne, kompozyty, a nawet piankę (chociaż pianka może być zarówno jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku, co należy wziąć pod uwagę podczas analizy, czy opakowanie piankowe jest odpowiednie).

Korzyści dla środowiska

Jak opakowania wielokrotnego użytku mogą pomóc środowisku? W rzeczywistości istnieje wiele sposobów, dzięki którym wykorzystanie takich opakowań może zminimalizować wpływ – niekorzystny wpływ, materiałów na środowisko.
Pomimo powszechnych błędnych wyobrażeń, plastikowe opakowania zwrotne mogą w rzeczywistości przynieść znaczące korzyści dla środowiska. Opakowania wielokrotnego użytku – będąc trwalsze i solidniejsze – zapewniają również lepszą ochronę produktów lub części znajdujących się w ich wnętrzu.
Minimalizując szkody transportowe, pomagają również zmniejszyć zasoby wymagane do utylizacji niesprzedanych produktów (lub składowania), a także do produkcji i wysyłki zamienników.

Prawidłowo zaprojektowane opakowania wielokrotnego użytku mogą również pomóc w zminimalizowaniu emisji CO2 dzięki bardziej wydajnemu transportowi. Po załadowaniu można to osiągnąć poprzez układanie w stosy i wymiarowanie efektywne pod względem przestrzeni (np. całkowite wypełnienie pojazdów). Puste, można je zwykle złożyć lub zagnieździć, aby zapobiec wysyłce „świeżego powietrza”. Ma to również zalety w przypadku przechowywania.
Opakowanie piankowe wielokrotnego użytku

Zamiast jednorazowych opakowań wysyłanych na wysypisko śmieci (nieprzyjaznych dla środowiska i drogich), opakowania zwrotne oferują długą żywotność – a materiały można zazwyczaj poddać recyklingowi pod koniec ich okresu użytkowania.

Podsumowanie korzyści środowiskowych:

  • Redukcja odpadów i emisji dwutlenku węgla z mniejszej (jednorazowej) produkcji opakowań
  • Zmniejsza zapotrzebowanie na surowiec w produkcji nowych opakowań
  • Zwiększona ochrona produktów w transporcie (minimalizacja kosztów szkód środowiskowych)
  • Minimalizuje opakowania i materiały wysyłane na wysypisko
  • Zwykle nadaje się do recyklingu pod koniec życia
  • Minimalizuje emisję CO2 poprzez bardziej wydajny transport (układanie w stosy po załadowaniu, składanie po opróżnieniu)
  • Może również zapewnić oszczędność masy/objętości w transporcie (również obniżając emisje)