Ucieczka ciepła z domu czy mieszkania stanowi nie lada kłopot. Ciepło potrafi uciekać między innymi przez nieszczelne okna, drzwi, dach, a nawet ściany. Nawet najmniejsza szczelina może okazać się sporym problemem. Jest to szczególnie duży kłopot w okresie zimowym, w którym mamy trudności w ogrzaniu budynku i jesteśmy zmuszeni ciągle podkręcać ogrzewanie, co z kolei generuje wysokie rachunki za energię elektryczną, gaz lub opał. Aby rozwiązać ten problem należy przede wszystkim ustalić, którędy uciekła ciepło z budynku, a następnie temu zaradzić. W tym artykule postaramy się przybliżyć ten temat i poradzić Wam w jaki sposób sprawdzić którędy ucieka ciepło w budynku.
Straty ciepła – gdzie są największe? Te informacje warto znać!
Straty ciepła największe są w tzw. miejscach newralgicznych, do których należą głównie:
- okna i drzwi – charakteryzują się one większym przewodzeniem cieplnym w porównaniu do ścian. Dodatkowo ich niedokładna izolacja powoduje pojawienie się szczelin, które potrafią w sposób szybki prowadzić do wychłodzenia budynku,
- dach – jak wiemy ciepło ucieka do góry. Nieszczelny dach i poddasze mogą stanowić główny problem i przepuszczać uciekającą energię,
- ściany zewnętrzne – warto przyłożyć się do termoizolacji budynku i wykonać ją profesjonalnie, aby nie powstały przerwy, przez które może wydobywać się ciepło,
- wentylacja – nieszczelna wentylacja może być źródłem utraty sporej ilości energii,
- balkony – nieocieplone balkony i tarasy mogą być kolejnym miejscem, przez które tracimy mnóstwo ciepła w mieszkaniu, dlatego nie warto oszczędzać na ich izolacji.
Należy pamiętać, że ciepło ucieka przede wszystkim w miejscach o dużej przewodności cieplnej, w miejscach słabo zaizolowanych oraz w miejscach, w których występują nawet niewielkie szczeliny.
Ucieczka ciepła z domu – sprawdź sam!
Najprostszym i zarazem bez kosztowym sposobem na sprawdzenie, którędy ucieka ciepło z pomieszczenia jest badanie organoleptyczne. Mimo, że jego nazwa brzmi skomplikowanie, to jest ono bardzo proste do wykonania. Wystarczy, że po prostu przysuniemy rękę do zamkniętych drzwi, okna, kontaktu czy ściany i sprawdzimy czy nie czujemy podmuchu wiatru. Jeśli wyczujemy choć niewielki ruch to warto od razu zaizolować i ocieplić to miejsce. Badanie z wykorzystaniem dłoni nie jest metodą bardzo dokładną, ale na początek może nam pomóc w diagnostyce problemu. Innym sposobem jest przeprowadzenie odpowiednich obliczeń współczynnika ciepła dla każdej z przegród oddzielnie (np. oddzielnie dla okien, oddzielnie dla drzwi, itd.), jednak w tym przypadku musimy mieć pewną wiedzę jak tego dokonać.
Badanie termowizyjne
Badanie termowizyjne jest jedną z najskuteczniejszych technik, które pozwalają sprawdzić stan techniczny obiektu, a także znaleźć przyczyny utraty ciepła w danym budynku. Do jego przeprowadzenia wykorzystywana jest kamera termowizyjna, która potrafi wskazać różnice temperatur w poszczególnych częściach pomieszczeń. Urządzenie to wykorzystuje fale podczerwieni, które przenikają cały badany obiekt. Badanie termowizyjne można przeprowadzić o każdej porze roku. Metoda ta jest często wybierana przez osoby, które są przed odbiorem albo kupnem domu lub mieszkania. Dzięki jego przeprowadzeniu możemy sprawdzić czy wykonawca lub deweloper wywiązał się z umowy, a budynek jest energooszczędny i jego użytkowanie nie będzie generować wysokich kosztów. Wykonanie profesjonalnego badania kamerą termowizyjną nie jest drogie, warto z niego skorzystać, ponieważ dzięki niemu możemy zyskać spore oszczędności w trakcie eksploatowania budynku. Koszty takiego badania są zróżnicowane i zależą od metrażu, miasta, a także zakresu oferowanych usług przez daną firmę. Obecnie na rynku ceny za jego przeprowadzenie zaczynają się od około 250 zł.