Jazda na rowerze jest doskonałą alternatywą dla innych środków transportów, takich jak samochody, motocykle, tramwaje czy autobusy. Dodatkowo jazda na nim to połączenie przyjemności z pożytecznym. Korzystanie z roweru posiada praktycznie same zalety, przypomnimy Wam kilka z nich.
Korzyści wynikające z jazdy na rowerze
1. Korzyści zdrowotne.
Regularna jazda na rowerze, zgodnie z powiedzeniem „ruch to zdrowie”, posiada szereg korzyści zdrowotnych, do których należą między innymi:
- poprawa wydajności układu oddechowego i krążeniowego oraz pomoc w obniżeniu ciśnienia tętniczego,
- zwiększenie odporności całego organizmu, co skutkuje zmniejszeniem zachorowalności na wiele chorób,
- poprawa kondycji fizycznej, a także równowagi i koordynacji ciała,
- poprawa nastroju poprzez wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia,
- spalanie kalorii, kształtowanie sylwetki, oczyszczanie organizmu z toksyn oraz zwiększenie przemiany materii,
- niwelowanie stresu.
2. Jazda na rowerze to czystsze środowisko.
Jazda na rowerze to również same plusy dla środowiska i naszej planety. Rower nie potrzebuje benzyny ani innego paliwa, w związku z czym nie wydziela szkodliwych toksyn do atmosfery. Emisja dwutlenku węgla, pyłów czy innych zanieczyszczeń jest równa zeru. Ponadto jest cichy w użytkowaniu, nie generuje hałasu ani nie wydaje żadnych głośnych dźwięków jak samochody, pociągi czy motocykle, dzięki czemu jest przyjazny zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Można śmiało powiedzieć, że rower zaraz po naszych nogach jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu, z którego warto często korzystać zarówno dla poprawy zdrowia, jak i jakości powietrza i całego środowiska.
3. Ekonomiczność i wygoda
Za jazdą na rowerze przemawiają również względy finansowe. Przemieszczenie się rowerem jest bezwzględnie tańsze niż samochodem. Nie musimy tankować roweru ani płacić za jego parking. Dodatkowo rower jest wygodnym środkiem transportu, możemy nim jechać kiedy chcemy i gdzie chcemy, zmieści się praktycznie wszędzie, nie generujemy spalin oraz omijamy korki.
Jazda na rowerze a badania naukowców
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z różnych krajów świat, liczba rowerzystów z każdym rokiem będzie wzrastać. Taki trend jest związany głównie z globalnym ociepleniem, wpływem jazdy na rowerze na zdrowie publiczne oraz środowisko. Przeprowadzone badania wskazują również, że systematyczna jazda na rowerze wpływa na poprawę wydajności pracy, co jest korzystne zarówno dla pracownika jak i pracodawcy.
Postaw na rower i bądź EKO!
Zmiany klimatu, pojawiające się groźne i niespodziewane kataklizmy, susze, gwałtowne burze, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, obumieranie niektórych roślin oraz wymieranie pewnych gatunków zwierząt sprawiają, że w dzisiejszych czasach na świecie dominuje trend na bycie EKO. Jednak w wielu przypadkach bycie EKO i dbanie o środowisko jest tylko na pokaz. Podejmujemy różne działania, a potem je porzucamy. Zakup urządzeń, ubrań czy pożywienia z napisem „eko” sprawia, że w ten sposób chcemy oszukać samych siebie i uspokoić swoje sumienie. Dlatego, aby zadbać o swoją planetę należy zmienić swoje przyzwyczajenia i nawyki. Na początek warto zmienić tryb życia i przesiąść się na rower. Dojazd rowerem do pracy, do znajomych czy na zakupy nie powinien stanowić dużego wyzwania, a zamiana auta na jednoślad pozwoli ograniczyć emisję spalin, gazów i toksyn do atmosfery. Wytrwałość i systematyczność sprawią, że zamiana samochodu na rower z biegiem czasu stanie się dla nas nieodczuwalna, a z samej jazdy na rowerze będziemy czerpać ogromną przyjemność i duże korzyści. Takie działanie sprawi, że zaczniemy bardziej doceniać świeże powietrze oraz planetę, na której żyjemy.