Żyj w stylu ekologicznym tanio

W świadomości wielu z nas utarło się przekonanie, że życie ekologiczne kosztuje bardzo wiele. Chęć ochrony środowiska naturalnego jest w nas zawarta jako naturalna świadomość istnienia. Okazuje się, że są proste sposoby, które pozwalają zrobić wiele dla planety i natury, a dodatkowo nie obciążają zanadto portfela. Wystarczy tylko niewielka motywacja.

Zmiany klimatyczne są tematem modnym ale też ważnym. Planeta cały czas stara się nadążać z produkcją naturalnych zasobów, które człowiek wykorzystuje. Niektórzy naukowcy uważają, że trzeba jej w tym pomóc, bo wkrótce może zabraknąć podstawowych rzeczy naturalnych. Chodzi o drobne rzeczy takie jak: zanieczyszczone morza i oceany odpadkami. Tutaj szczególnie mocno przydałaby się kultura turystyczna. Ale i my możemy po prostu po kimś posprzątać. Ciała martwych zwierząt i dryfujące wysypiska śmieci to ostatnio coraz częstszy widok na wodach w Polsce. Ludzie to ogromni konsumenci, którzy mają wpływ na kształtowanie się ziemi, odpoczywanie natury. Drobne codzienne wybory mogą uratować ziemię.

Duża część osób stara się nie być eko, ponieważ wymówek jest wiele. Jedną z nich jest przekonanie, że styl życia z eko jest drogi, jest przeznaczony tylko dla osób bogatych. Uważa się również, że dbanie o naturę to fanaberie. Trzeba przyznać, że wiele firm podniosło ceny świeżych produktów, jest to wynik mody, jaka nastała za sprawą mediów. Jednakże życie zgodne z naturą nie oznacza tylko tego, że trzeba kupować produkty ekologiczne i bio. Wbrew pozorom życie eko może sprawić, że zostanie nam więcej pieniędzy w portfelu. Trzeba tylko mądrze kupować i nie wydawać pieniędzy na zbędne zakupy. Jeden sposób to zakup reklamówek do wielokrotnego użytku. Weź ze sobą butelkę filtrującą, taką, która pozwala na wielokrotne używanie i pobieranie wody z kranu, albo picie w takiej butelce wielu płynów bez używania butelek PET – oczywiście jeśli jest taka możliwość.

Turystyka bardzo przyczynia się do powstawania zanieczyszczeń środowiskowych. Wystarczy wziąć ze sobą kubek, a nie kupować w automatach i na mieście w tanich kubeczkach do wyrzucenia. Tak samo można zrobić sobie kawę w termosie i nosić ze sobą. Kupując warzywa i owoce bierz ze sobą siatkę wielokrotnego użytku albo kosz, ograniczysz używanie reklamówek jednorazowych. Chemiczne rzeczy można zastąpić sodą oczyszczoną i octem. Zamiast kupować drogie markowe ciuchy, kupuj te z naturalnych włókien.