Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami?

Istnieje duża szansa, że ​​w twojej szafie jest teraz coś, w czym nie jesteś do końca zakochany. Może trzy lata temu pod wpływem impulsu kupiłeś koszulę w centrum handlowym i nosiłeś ją tylko raz. Może jest jakaś para spodni, które nosisz od lat ale już nie pasują na ciebie. Może twoja wspaniała ciocia podarowała ci naprawdę gryzący sweter na urodziny i zbiera kurz na dnie szuflady.
Niezależnie od przypadku, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak pozbyć się starych ubrań. .Twoją pierwszą myślą może być przekazanie tych niechcianych przedmiotów. Chociaż istnieje kilka świetnych miejsc, w których można je rozdawać, należy zwrócić uwagę na to, że te podarowane ubrania nie zawsze trafiają w ręce potrzebujących. Przy tak dużej ilości ubrań, niektórzy sprzedawcy z drugiej ręki po prostu nie mogą nadążyć. Oznacza to, że odzież wysyłana jest za granicę lub na wysypisko śmieci.Co ma zrobić osoba z niechcianą odzieżą? Istnieje mnóstwo łatwych sposobów na ożywienie odzieży, a oto jak pozbyć się starych ubrań w sposób zrównoważony.

Zorganizuj wymianę odzieży i kompostuj naturalne tkaniny

Zamiana odzieży to świetny sposób na pozbycie się czegoś starego i otrzymanie czegoś nowego bez żadnych kosztów. Zapewnia również zabawne i wyjątkowe doświadczenie. Zaproś kilku swoich najmodniejszych przyjaciół i rodzinę, a następnie przejdź do wymiany. (Nie bój się wypróbować nowych stylów!)

Jeśli niektóre niechciane przedmioty są wykonane z całkowicie biodegradowalnych materiałów, można je dość łatwo kompostować. Niektóre biodegradowalne tkaniny to bawełna, wełna, len, konopie i jedwab. Upewnij się, że nie są pomieszane z żadnymi sztucznymi tkaninami, takimi jak poliester i sztuczny jedwab. Rozdrobnij je bardzo cienko i usuń wszelkie części, które nie nadają się do kompostowania, takie jak zamki błyskawiczne lub guziki. Następnie zabierz się do kompostowania!

Odsprzedaj ubrania innym lub zrób upcykling!

Jeśli chcesz zarobić trochę gotówki podczas porządkowania szafy, jest to najlepsza opcja. Istnieje wiele sposobów na sprzedaż odzieży, zwłaszcza online. Internetowe portale i aplikacje w obecnych czasach są jedną najłatwiejszych opcji do sprzedaży ubrań. Wystarczy zrobić zdjęcie, wstawić opid i czekać aż chętna osoba się odezwie a ty zarobisz pieniądze. Jedną z takich aplikacji jest np olx czy vinted.

Zawsze możesz też zrobić upcykling swoich rzeczy! Czy wiesz, że stare t-shirty są naprawdę dobrymi ścierkami do czyszczenia? A także poszewki na poduszki, kołdry, a nawet torby na zakupy. Jest tak wiele niesamowitych sposobów na przerobienie ubrań na praktyczne rzeczy. Od suszących się kulek ze starych wełnianych swetrów, przez zabawki dla psów wykonane z dżinsu, po podkładki do makijażu wielokrotnego użytku ze starych bawełnianych koszul, możliwości są nieograniczone.

Przekaż potrzebującym

arowizna odzieży nie zawsze jest najbardziej ekologicznym sposobem na pozbycie się niechcianych ubrań. Ale bardzo ważne jest, aby pamiętać, że nie każdy ma czas lub pieniądze na odsprzedaż lub upcykling swoich przedmiotów. Poza tym jest tak wiele niesamowitych organizacji, które poświęcą czas, aby upewnić się, że Twoje ubrania trafią do właściwych osób.
Możesz również sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się jakieś organizacje non-profit, szkoły, kościoły lub grupy pomocy wzajemnej, które przyjmują darowizny na ubrania. Następnie upewnij się, że to, co przekazujesz, jest w dobrym stanie.

Aby móc podejmować bardziej świadome decyzje, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z powodów, dla których odpady tekstylne są tak dużym trucicielem. Każde działanie, nieważne jak małe, z pewnością zrobi różnicę. 87% całej odzieży trafia na wysypiska śmieci lub jest spalane. Dlatego każda chęęć zmniejszenia odpadów tekstylnych jest na wagę złota i stanowi krok do przodu.