Co można zrobić z obierków ziemniaczanych?

Obierki ziemniaczane można wykorzystać do zatuszowania siwych włosów, oczyszczenia kominka, zrobienia alkoholu i nie tylko. Zgadza się: skóra skromnego ziemniaka może odgrywać główną rolę w Twojej kuchni i domu. Następnym razem, gdy obierzesz ziemniaki, możesz wykorzystać obierki na wiele sposobów.
Są tak samo przydatne i wszechstronne, jak same nienaruszone ziemniaki, a istnieje kilka niesamowitych zastosowań skórek z ziemniaków, które Cię zaskoczą.

Skórka ziemniaczana zamiast bułki tartej i do czyszczenia naczyń

Jeśli robisz placki rybne, klopsiki, krokiety lub inne potrawy, które wymagają bułki tartej, możesz dodać obierki z ziemniaków. Wystarczy zastąpić bułkę tartą w przepisie preparatem ze skórki ziemniaczanej w proporcji jeden do jednego. Mają te same właściwości wiążące, z dodatkową korzyścią, że są bezglutenowe.
Aby przygotować danie, włóż skórki do robota kuchennego i miksuj, aż uzyskasz kawałki wielkości płatków owsianych. Miej oko na obierki – zbyt długie przetwarzanie spowoduje lepki bałagan!

Naczynia z żeliwa i stali węglowej (znane również jako żelazo czarne) muszą być sezonowane przed użyciem i za każdym razem, gdy ich warstwa została zmyta. Pomaga to tworzyć na ich powierzchni „patynę” na bazie oleju, dzięki czemu nie przywierają.
Wielu profesjonalnych kucharzy, a także kucharzy amatorów uwielbia używać obierek ziemniaczanych do przyprawiania patelni i holenderskich piekarników. Po prostu gotuj obierki przez kilka minut, zanim przejdziesz do etapu, w którym smarujesz i podgrzewasz patelnię. Skrobiowe skórki wiążą się z wszelkim brudem na patelni, zapewniając skuteczne czyszczenie przed nałożeniem patyny tłuszczem.

Ukryj siwe włosy lub zrób dżem z obierków

Jeśli zauważyłeś kilka siwych włosów, ale nie masz ochoty używać do ich farbowania toksycznych i drogich produktów chemicznych użyj skórek z ziemniaka. Jeśli szukasz naturalnego, ekologicznego i oszczędnego sposobu na farbowanie włosów, masz szczęście!
Jeśli jesteś blondynką, skórki ziemniaczane mogą podkreślić siwe włosy i sprawić, że ogólny kolor będzie bardziej jednolity. Brunetki odkryją, że skórki ziemniaków przyciemniają szarości i dlatego je ukrywają.
Obierki ziemniaczane stosowane są od dawna jako sposób na pozbycie się siwych włosów; wypróbuj ten prosty domowy środek i przekonaj się sam.

Aby wykonać zabieg ze skórki ziemniaczanej dla siwych włosów:

  • Obierz dwa duże ziemniaki i włóż do rondla pełnego wody.
  • Duś przez 20 minut, zdejmij obierki, a następnie pozwól całkowicie ostygnąć.
  • Stosuj po każdym szamponie do płukania włosów.

Wszyscy uwielbiają dulce de leche – pyszny karmelizowany smakołyk, który powstaje przez powolne gotowanie mleka z cukrem. Ta wersja wykorzystuje obierki z ziemniaków, chociaż produkt końcowy nie smakuje jak ziemniaki. Po prostu smakuje jak wspaniały, ziemisty sos karmelowy. Wypróbuj i przekonaj się!

Zdrowie i uroda. Niewidoczny atrament DIY i naturalny peeling

Stwórz swój własny niewidzialny atrament, aby wysyłać tajne wiadomości do przyjaciół lub uczyć dzieci chemii. To fantastyczna aktywność dla uczniów w domu. Gotuj resztki ziemniaków w małym rondelku z wodą przez około 10 do 15 minut. Niech ostygnie całkowicie. Powinieneś zauważyć część wody, która jest biała i mętna – to skrobia osadzająca się na dnie rondla. Zanurz zapałkę lub wacik w tej części wody.

Teraz napisz swoją tajną wiadomość!

Aby odsłonić napis, musisz rozcieńczyć płynny jod wodą w proporcji 50:50 (musi to zrobić osoba dorosła – jod nie jest bezpieczny dla dzieci) i posmarować nim papier. Twoja wiadomość powinna zostać ujawniona.

Używaj skórek ziemniaczanych dla swojej urody. Peelingi ziemniaczane mogą być używane do wybielania i rozjaśniania skóry oraz są doskonałym naturalnym uzupełnieniem Twojej pielęgnacji. Możesz użyć obierki z ziemniaków prosto z ziemniaków lub zmiażdżyć je, aby uzyskać pastę.

  • Jeśli masz nierówny lub poplamiony odcień skóry, codziennie pocieraj skórki ziemniaków w problematycznym obszarze
  • Nałóż pastę z pokruszonych peelingów na ciemne pachy, aby je rozjaśnić
  • Tradycyjnie kobiety wcierały peelingi na twarz, aby zredukować zmarszczki
  • Masz ciemne worki pod oczami? Nałóż maskę z pokruszonych peelingów i spłukaj po 20 minutach
  • Pozbądź się trądziku za pomocą maseczki ze zmiażdżonych skórek ziemniaczanych